• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kenan.erginer
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/?lang=tr

Beyaz kurt (Enchytraeus Albıdus) Hakkında bilmeniz gerekenler

 

Beyaz kurtlar, halkalı yuvarlak solucanlar olup toprak solucanları ile yakın akrabadırlar. Pek çok akrabası gibi beyaz kurtlarında tanımlanıp, isimlendirilmesi 1800’lerin ortalarında atağa kalkan bilimsel keşifler zamanında yapılmıştır. "Enchytraeus albidus Henle, 1837 (ref. ID; 1257, 1928)”

Alem: Animalia         
Şube: Annelida
Sınıf: Oligochaeta
Takım: Haplotaxida
Familya: Enchytraeidae


Oligochaeta, toprak solucanları gibi diğer solucan familyalarını da kapsayan bir sınıftır. Bu sınıfın üyeleri yaşadıkları toprak veya çamur içinde hareket etmelerini sağlayan kısa tüy ve kıllara sahiptir. Annelida şubesinde birkaç tane tatlı suda yaşayan solucan olmasına rağmen geri kalan türler karada yaşayan solucanlardır. Bu solucanların pek çoğu açık renklere sahiptir ve beyaz solucanlar olarak isimlendirilmişlerdir. Bunun yanında pembeden kırmızıya, kahverengiden siyaha kadar değişen renklerde türlerde görmek mümkündür.

Beyaz kurtlar pek çok kriter yönünden ilgi çekici canlı yemlerdir. Başta balıklar olmak üzere pek çok amfibyum ( semenderler, kurbağalar) ve bazı kuş türleri ( bülbüller) için de kullanılabilecek ideal canlı yemlerdir.

Beyaz kurtlar ilginç olarak tatlı su içinde birkaç gün, tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıklar için cezbetmekte ve en iştahsız balık bile beyaz kurtlara hayır diyememektedir.

Buna rağmen beyaz kurtların ülkemizde yaygınlaşamamasının nedeni, bu canlıların üremek için serin ortamlara ihtiyaç duymasıdır. Ülkemizde 12 ay beyaz kurt üretiminin gerekli soğutucu ekipman olmadan yapılmaması hemen hemen imkansızdır.

Beyaz kurtlar optimum olarak 16-18 C arasında ürer. 2 C derecenin altında üreme durur ve 24 C derece ve üzerindeki değerlerde ise kısa sürede ölürler. İşte bu sebepten ötürü özellikle yaz aylarında ülkemizde gerekli soğutucu tertibat olmadan beyaz kurt üretmek oldukça zordur.

Beyaz kurtlar yakın akrabaları toprak solucanları gibi hermafrodit canlılardır. Her birey erkek ve dişi üreme organlarını vücudunda taşır. Ancak kendi kendilerini dölleyemezler. Üreyebilmek için mutlaka çiftleşmeye ihtiyaçları vardır. Çiftleşme esnasında her bir beyaz kurt partnerini döller ve her ikisi birden yumurta bırakırlar.

Yumurtalar kokon adı verilen bir yapı içinde bırakılır. Kokonlar saydam ve gözle görülmesi zor küçük yapılardır. Her bir kokon ortalama 10-25 yumurta içerir. Kokondaki yumurta sayısı beslenme gibi çevre faktörlerinden ve ebeveynin yaşından etkilenir.

Gözlemlerimize göre yaşlı kültürler, olgun kültürlere nazaran daha az üreme kabiliyetine sahipler. Çünkü yaşlı kültürlerde birey sayısı fazladır ve dolayısı ile kirlenmede bu oranda yüksektir. Buda üreme üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Beyaz kurtların ömürleri ortalama olarak 2 ay kadardır. Bir beyaz kurt günde ortalama 20 yumurta, hayatı boyunca ise ortalama 750-1000 kadar yumurta bırakır.

Beyaz kurt üretimi için öncelikle kaliteli ve steril edilmiş bir yataklık malzemesine ihtiyacınız vardır. Çünkü steril edilmemiş malzemelerde çok çabuk küf, mantar, akar ve daha pek çok istenmeyen canlı üreme fırsatı bulur. Bu tip enfestasyonlar beyaz kurt kültürünüzün hızlı bir şekilde çökmesine sebep olur. Sterilizasyon işleminin evde uygulaması bir takım ekipmanlar gerektiği için oldukça zahmetlidir. Tavsiyemiz bu işi için üretilmiş ve steril edilmiş hazır karışımlardan kullanmanızdır.

Eğer hazır karışımlar kullanmak yerine yataklık malzemesini kendiniz seçmeye karar verirseniz toprakta herhangi bir katkı maddesinin olmadığından emin olun. Bahçe toprakları genellikle gübreler, bir takım bitki gelişimini hızlandırıcılar ve yabani ot tohumlarını elimine edici bir takım kimyasallar ile işlem görmüştür. Bu katkıların hemen hepsi beyaz kurtlar için zararlıdır. Diğer bir ifade ile bu kimyasal maddeler bitkiler için ne kadar iyiyse, kurtlar için de o kadar kötüdür.

Pek çok solucan türü gibi beyaz kurtlarda optimum olarak alkali pH’ya sahip topraklarda iyi gelişim gösterirler. pH asit karaktere doğru kaymaya başlayınca üreme ve gelişme bundan olumsuz etkilenir. Aşırı asidik topraklarda beyaz kurtlar kendilerini topraktan atmak istercesine üretim kabının etrafına tırmanırlar. Kullanacağınız toprağın pH’sını kendiniz ayarlamak isterseniz hazır pH yükselticileri kullanabilir veya toprağa bir miktar kireç ekleyebilirsiniz.

Pek çok bahçe toprağının ana maddesini torf oluşturmaktadır. Torf, kimyasal karakter bakımından asit pH’ya sahiptir ve kurtlarınız için uygun değildir. Ancak aynı zamanda fiziksel özellikleri bakımından torf beyaz kurtlar için iyi bir yataklık malzemesidir. Eğer torf kullanacaksanız sahip olduğu asit pH'yı alkali hale getirmeniz gerekmektedir.

Kimi kaynaklar yataklık malzemesi olarak yanmış at ve sığır gübresinin de kullanılabileceğini yazmaktadır. Ancak gübrenin gerek kullanım zorluğu, gerekse hijyen ile ilgili kafada bıraktığı bir takım soru işaretleri yüzünden kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Bütün solucanlar gibi beyaz kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak içinde hareket edebilmek için derilerinden mukus adı verilen kaygan bir madde salgılarlar. Bu madde beyaz kurdun toprak içinde kayarak ilerlemesini sağlar. Eğer toprak kuru olursa salgılanan bu mukus hızla kurur ve beyaz kurdun kurumasına dolayısıyla ölmesine sebep olur. Bu yüzden toprağın devamlı nemli kalmasına dikkat edilmelidir.

Toprağın aşırı nemli yani ıslak olması da iyi değildir. Aşırı ıslak toprak kurtların boğulmasına neden olur. Avucunuza bir miktar toprak alın ve sıkın. Bu durumda parmaklarınızın arasından hiçbir şekilde su damlamaması gerekir. Daha sonra avucunuzu açın ve toprağa bakın. Eğer toprak avucunuzun şeklini almışsa ve bu şeklini koruyorsa nem miktarı ideal demektir. Eğer elinizi sıktığınızda elinizden su süzülüyorsa toprak fazla ıslak, elinizi açtığınızda şeklini koruyamıyor ve dağılıyorsa toprak fazla kuru demektir. Bu şekilde pratik olarak toprağın nem oranını kontrol edebilirsiniz.

Beyaz kurtlar topraktaki pH değişimlerine diğer solucanlara göre nispeten daha dayanıklıdırlar. Beyaz kurtlar mümkün olduğunca yumuşak yapıdaki toprağı sevmektedirler. Kullanılan toprakta aşırı miktarda kil bulunması iyi değildir. Bu toprağın sertleşmesine neden olur. Çürümüş yaprak parçaları, humus ve torf gibi maddeler toprağı yumuşak tutarlar ve beyaz kurtlar için ideal ortamı hazırlarlar.

Yataklık malzemesi olarak kullanılacak toprağı üretim kabının tabanına 2 cm.den az olmayacak şekilde seriniz. İdeal olanı 5-7 cm. kadar toprak kullanmaktır. Derin toprakta kuruma daha geç gerçekleşir ve ortamın daha stabil olmasını sağlar. Ayrıca üretim yapacağınız kabı seçerken kabın opak ve kapaklı olmasına dikkat edin. Kapak nemi içeride, kültürünüzü ziyaret etmek isteyen yabancı canlıları ise dışarıda tutar. Beyaz kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler. Işık geçirmeyen opak bir kap seçerseniz istedikleri uygun ortamı sağlamış olursunuz.

Ventilasyonu sağlamak için üretim kabının kapağına mutlaka hava delikleri açılması gereklidir. Çünkü beyaz kurtlar da pek çok canlı gibi hayatlarını devam ettirebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijenin yeterli olmadığı ortamlarda kurtlar üretim kabının kenarlarına tırmanarak dışarı çıkma isteği gösterirler.

Temel besinler açısından karşılaştırma;

Temel Besinler      

Beyaz kurt  

Artemia salina  

Tubifex  

Proteın 

70.0

52.2

42.2

Carbonhidrat

10.0

14.8

5.0

Yağ

14.5

18.9

12.2

Kül

5.5

9.7

12.0


Beyaz kurt'un beslenmesinde kullanılan yöntemler;


                  

         Diyet içeriği

1. Diyet

        Buğday+Ekmek+süt

2. Diyet

        Elma+Muz+Hurma

3. Diyet

        Lahana+Havuç+Ispanak+Patates

4. Diyet

        Alabalık yemi (pelet boyu: 2 mm)

5. Diyet

        1, 2, 3, 4 diyet (karışımı)Diyetlerin hazırlanması;

 Diyet 1: (Karbonhidrat) Bir bardak kaynatılmış buğday,Bir dilim ekmek, Bir bardak süt ile karıştırılır ve muhallebi kıvamına getirilir. 

Diyet 2: (Meyve) Birer adet elma,muz ve hurma ezilir püre yapılır.

Diyet 3: (Sebze) Birer adet patates ve havuç,bir yaprak lahana,iki yaprak ıspanak kayhatılır ve püre yapılır.

4. Diyet: (Pelet alabalık yemi) 2 mm boyutlu alabalık yemi ıslatılarak verilir.

5. Diet: (Karışım)Birer yemek kaşığı 1,2,3 nolu diyete 1yemek kaşığı Alabalık yemi karışımı.

Yapılan inceleme neticesinde;

  Diyet Grupları              Sonuç(Adet)
1nci diyet()Karbonhidrat                295
2nci diyet(Meyve)                283
3ncü diyet(Sebze)                165
4ncü diyet(Alabalık yemi)                342
5nci diyet(Karışım)                179

Deney süresi 3 ay devam etmiştir ve her grup 10 ar adet beyaz kurt ile başlatılmıştır.

Beyaz kurtlar pek çok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates, süt ile ıslatılmış bir dilim ekmek, süt ile ıslatılmış kuru kedi-köpek mamaları, balık yemleri, sebze-meyve artıkları, tahıllar, çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Bunların yanında profesyonel olarak hazırlanmış beyaz kurt mamalarını da tercih edebilirsiniz.Beyaz kurtlar toprağın altında beslenmeyi tercih eden canlılardır. Eğer besini toprağın yüzeyine koyacak olursanız, besini sadece altta kalan toprağa bakan yüzeyinden tüketeceklerdir. Eğer besinin üzerini toprakla örterseniz besini bütün yüzeylerinden tüketeceklerdir. Bu uygulama besinin bozulmadan hızlı bir şekilde tüketilmesine olanak sağlar. Besinin üzerini toprak ile örtmek yerine bir cam parçası ile de kapatabilirsiniz. Bu durumda beslenen beyaz kurtları net bir şekilde görür ve gerekiyorsa toplayabilirsiniz.Beyaz kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz topraktan nem absorbe edip yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

Beyaz kurtları nasıl toplayabilirim?

Yukarıda da değindiğimiz gibi toprağın yüzeyine koyduğunuz besinin üzerini bir cam parçası ile kapatırsanız bir süre sonra yüzlerce beyaz kurt besinin çevresinde bir toplandığını ve bir topak oluşturduklarını görürsünüz.. Hızlı bir şekilde camı kaldırıp altından bu kurt topağını alıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tecrübelerimiz en kolay, zararsız ve pratik yöntemin bu olduğunu göstermektedir.

Ayrıca denemediğimiz ancak kaynaklarda gördüğümüz bir diğer yöntemde kültürün ısıtılması ve sıcağı sevmeyen beyaz kurtların toprağın yüzeyine çıkması esasıdır. Kültür alttan ısıtılırsa beyaz kurtların yüzeyde toplanacakları bildirilmektedir. Kültürü ısıtmak için herhangi bir lambanın sıcaklığından yararlanılabileceğinden bahsedilmektedir.

Kurtları topladıktan sonra direkt olarak evcil hayvanlarınıza verebileceğiniz gibi temizleyip daha sonrada verebilirsiniz.. Genellikle toplamış olduğunuz beyaz kurt topakları bir miktar toprağı da beraberlerinde taşırlar. Bunun evcil hayvanlarınız için bir zararı yoktur. Ancak yinede temizlemek isterseniz beyaz kurt topağını soğuk su dolu bir kaba koyup karıştırınız ve bir süre bekleyiniz. Kurtların tabanda bir köşede temiz bir şekilde toplandığını göreceksiniz. Üstteki suyu atıp bu işlemi birkaç kez yaparsanız tertemiz kurtlar elde edebilirsiniz.

Balıklarınızı ve diğer canlılarınızı sadece beyaz kurt ile beslemenizi önermiyoruz. Bu tarz bir besleme şekli evcil hayvanlarınızda obesite ve üreme problemleri gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple beyaz kurt ile besleme diğer besin maddeleri ile dönüşümlü olarak yapılmalıdır.

Ayrıca devamlı olarak beyaz kurt gibi yumuşak, fiber oranı düşük besinler ile besleme evcil hayvanlarınızda başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim problemine neden olabilir. Bu yüzden diyet mutlaka fiber içeren yemler ile desteklenmelidir.

     
  Need to know about
Whıteworms( Enchytraeus Albıdus)    

PHYSİCAL APPEARANCE

 Whiteworms are around tube worms and near relatives with earthworms.Like a many relative as whiteworms namıng wıth scientifics discoveries in the middle of the 1800.Oligochaeta as such as including earthworms family.The member of this class has short plumes and bristles allows them to move in their soil or mud.Although a few species live at freswater remaining species is a terrestial.Many of this worms has a light color and are called whiteworms.İn addition,it’s possible to see the types pink,to red and ranging from brown to black colors.Dental sturucters is very similar to the earthworms.This similarity can be seen more easly with help of a magnifying glass.Rings are on these anımals provide to move.

Enchytraeus

Scientific classification

Kingdom:

Animalia

Phylum:

Annelida

 Class:

Clitellata

Subclass:

Oligochaeta

Order:

Haplotaxida

Family:

Megascolecidae

Genus:

Enchytraeus
Henle, 1837

 

 

 

 Whiteworms are intrest in terms of many criteria. İdeal live food can be used including at first many fish,amphibians,frogs and some birds species(like a nightingale).Whiteworms are close relative of grindingworms.These worms has a hıgh value proteın and fat sources for fish.Whiteworms has not disease or parazites.İt can easly be used as food for marıne and freshwater fishes.Lengths of adults can to reach up 2.5cm, therefore can easily be use feed for fry or adults fish.Natural environments are in soil.Whiteworms can be growth in  well prepared mix a decayed plant and soil.Other locations at underneath a damp fallen leaves near at small pond and creek edges.These worms will prefer close to the surface.İf a surface dry,it go to the deep into the soil.This event is same the earthwoms.But the  whiteworms needed more soil than the earthworms.and we must controlled PH value for become very acidics.

PRODUCTİON

Productions in generally is the same as grinding worms.However whiteworms has required lower temparature than grinding worms.The best temparature for feed 16 (60F) degree.Over the 24C(75F)and  under the 2C(35F) breaths is  stops and die.İn that reason it is difficult to produce especially at the summertime without coolıng equipment .Whiteworms is a hermafrodite organısm such as earthworms.Each individual has an mal and female reproductive organs in the body.However it can’t self fertilize.İt necessary need mate for reproduce.A whiteworms fertilize eachother and than both lays eggs.The eggs are left in a structure called cocon.Cocons is a transparents and difficult to see small structer.Each cocon has a contains10-25 eggs.The numbers of eggs affected such as environmental factor,nutrition and parents age.Older cultures have less reproductive capability than the mature culture.Because the number of individuals  in older culture much than mature culture in that reason. the rate of contamination is high.Average life of whıteworms 2 months.One whiteworms can lays average of 20 eggs in a day.İt can lays eggs average 750-1000 during  it’s lifetime.These worms best food can give  with cutting other essential nutrients.Some aquarists says that doing caused obesity especially in females.You can see that situaion does not reflect reality.

COMPARISON OF NUTRITIONAL VALUE

ESSENTIAL NUTRIENTS       

WHİTEWORM  

ARTEMİA SALİNA  

TUBİFEKS  

Proteın 

70.0

52.2

42.2

Carbonhydrate

10.0

14.8

5.0

Fat

14.5

18.9

12.2

Ash

5.5

9.7

12.0

 Experience  for a few days at under water, a few hours in a marine aquarim.But unfortunately sink to the bottom are buried in the sand.However catfish,stringray and snails can remove  the hiding places.Some species of fishes digging the sand and eat this worms.So the best way to give the dead worms or give a small amount of storage for prevent falling down.Thus fishes learn where it came from this worms.İn this time big fishes interfere to a small fish for eat these.The solution of this problem,we must feed two different point.Whiteworms produced and sold private producer.This is the oldest method used to produce whiteworms
,25inch(305mm)x10inch(255mm)x3inch(75mm)in shallow  wooden  tray.This tray is filled ¾  height with good quality garden soil.Stored in a bag placed on top of a piece of glass.The boxes that made from foam best available container.Because this boxes preservation humidity and temparature.Absolutely not use peat.Because it contaın an acidic substance or boılıng prepared acid.Coconat peat is the best.Whiteworms live in neutral or  a little alkaline conditions.Soıl should be mıist but not wet in use.for protect to humidity should be closed over a glass.Garden soil has usually fertilizers,plant grow accelerators,weed seed,chemical.Almost all this additives are harmful for the whiteworms.Whiteworms show good growth in alkaline soil  such as a other worm species.Soil begans shift towards to acid character in that time growth and development affected negatively.The whiteworms getout of the soil climb around the production container in the extremely acidic soil.İf you want toadjust your soil on yourself you must add some little lime or PH adjuster.Whiteworms relatively more durable than the other worms to changes  soils ph.Whiteworms likes a soft soil structure.Excessive amounts of clay is not good.This causes hardening of the soil.Such as decayed leaves fragments,humus and peat materials keep the soil soft and ideal environment to prepare for whiteworms.Many gardens soils includes a peat.Peat is not suitable for worms because of  in terms chemical character.However in terms of physical properties of peat is also good material for the whiteworms.İf you have to use peat you must required to make PH alkaline.İstanbul Universty  Faculty of Fisheries research is also verl successful.Coconut peat also verl succeeful.Most impotantly sterile, it hasn’t host , chemical and  minimize the additional work.Somebody used horse and cattle manure for bedding material.We don’t recomended  use this material İn terms of hygiene .Whiteworms don’t like light and prefer dark places.İf you want to have light-tıght opaque container have the appropriate environments.Production container has a cover and opaque.Cover amount  of  moisture insideand keeps foreign organısm out of culture who wart to visit and amount of dark. We must provide air vents to production container cover for oxygen circulation.Worms climbs out of production container when is not enough oxygen level.First,the start of production some oats mixed our soil.Iput in low half-boiled potatoes on the soil.Alternatively,baby food,oats,corn floor puddıng can be used.Below,İnternational study of the İstanbul Universty Faculty of Fisheries at 2004 for The Effect of Different Diets on the Whiteworms we see the effect of different nutrients for reproduction.

Ingredients in the five different diets

 

                  

         Diets Ingredients

1. Diet

        Wheat, bread and milk

2. Diet

        Apple, banana and date

3. Diet

        Cabbage, spinach, potatoes, carrot

4. Diet

        Trout pelled feed (pellet size: 2 mm)

5. Diet

        1, 2, 3, 4 diets (mixed diet)

 Preparing Diets

 Diet 1: (Carbohydrate) One cup of boiled wheat,one slice of bread, and one cup of milk were combined and mashed together.

Diet 2: (Fruit) One apple, one banana and one date were combined and mashed together.

Diet 3: (Vegetable) One potato, one carrot, one cabbage leaf, and two spinach leaves were boiled and

mashed together.

4. Diet: (Commercial pelleted trout feed) 2 mmsized trout pellets were moistened with water and then used as dough.

5. Diet: (Mixture) Combination of commercial trout pellet feed and diets 1–4One tablespoon of each diet food was mixed with one tablespoon of pelleted trout feed.

Prepare 5 culture container and add10 adults worms each container and feed  different diet each culture as above.As a result of observation after 3 months:

The worms were counted periodically over thecourse of 3 months. Numerical increases can be seen

for every diet in every time period. At the end of thestudy, the fourth group, which was fed pelleted troutfeed only, showed the most intensive population increase. The mean numerical increase for this grouprose from 10 individual worms initially to 342 by endof the study. The fourth group was followed by thefirst group fed with carbonhydrate (mean n=295 ),second group fed with fruits (mean n = 283 individuals), fifth group fed with mixture (mean n =179 individuals), and third group fed with vegetables (mean n = 165 individuals) and  in terms ofnumerical increase. The following statistically significant differences (p<0.05, determined using theTukey test), were found to have occurred among thefive groups: the first and second groups differed fromthe third group; the third group differed from the firstgroup, second and forth groups; the fourth groupdiffered from the third group and fifth group; and thefifth group differed from the forth group. As can be seen in the diet,whiteworms prefers proteins food.Also our study shown us juvenile trout feed includes more protein and less fat.

 TROUT FEED NUTRİTIONAL VALUES:                                                          

                         

  Essentıal Nutrıents                        

 Juvenile Trout Feed

Adult Trout Feed

 <1mm b="">

 1mm     

 1.5mm

 2mm

Proteın (Mın) 

55,00

55,00

50,00

49,00

Fat (Mın)          

10,00

12,00

15,00

19,00

Selluloz(Max)

1,30

1,30

3,00

3,00

Moısture(Max)

12,00

12,00

13,00

12,00

Ash (Max)       

11,00

11,00

12,00

13,00

Three different way to pick up your field of whiteworms:

1.Heat the containers from the bottom and collect worms with tweezers.

2.Get a little soil and fill it with water up to top level and collect the worms to the surface.

3.The most practical and secure way to harvest worms;as shown in the pictures,put small piece of bait under the glass,gathered under the glass to remove it and then scrape with knife.Put into them in the fresh water,change water several time.Bon apetit..

We can be harvested after 2-3 weeks under a normal condıtıons from a culture.  We must prepare 2-3 culture for  to spare use them by changing for should be given the necessary time to be feed.İf the culture will be disrupted .Deteriorating culture should be discarded and the other used.While bringing whiteworms  the biggest problem formatıon of harmful  pests.You provide baits may be attractive for fruit flies so that worms will be demage.When you remove the cover if you see floating black flies,chased them off  and cover your culture.Put them in a cold place.This is not very bad situation.Tightly closed and protective cover or opened for ventilation holes can not be prevent insects and flies.One of the other harmful small worms  reason  this situation the formatıon of moisture.Allow them to dry enough to get rid of them.The latest problem are mold.The  reason of this situation,more feeding and not steril soil.İn this case don’t feed them for a period of 8-10 days.

REFERENCE:   

(1)The Effect of Different Diets on the White Worm (Enchytraeus albidus Henle, 1837) Reproduction

 Devrim Memiş 1,*, M. Salih Çelikkale 1, Ertan Ercan 1

1 Istanbul University, Faculty of Fisheries, Department of Aquaculture, No: 200, 34470, Laleli, 􀃸stanbul, Turkey.

 (2) http://www.canliyemci.com/beyazkurt.htm